یک کم سیاست نداشته باش

به عنوان یه ایرانی تا وقتی که با فرهنگ و اخلاقیات و ارزشهایی که توی فرهنگمون تعریف شده تطابق داری دردسرت کمتره، ولی جدال زمانی شروع میشه که با برخی از این ارزش ها و اخلاقیات منطبق نباشی و بخوای خلاف جهتشون حرکت کنی و یا روش و تفسیر خودت رو براشون به کار بگیری. به تجربه بهم ثابت شده که تو چنین شرایطی خود این فرهنگ تو رو تحت عنوان واژه سیاست به ضد ارزش هایی مثل دروغ و ریاکاری دعوت می کنه. جملاتی مثل سیاست داشته باش تو این شرایط خیلی به گوش می رسه که عمدتا به این معنی هست که هر غلطی می کنی بکن ولی صداشو در نیار. خیلی از ماها اگاهانه یا نا خوداگاه همین روش رو تو زندگیمون در پیش می گیریم.

این روش جدای از ترویج نوعی از ضد ارزش نقدهای دیگری هم بهش وارده:

- سیاست داشتن به نظر من چندان یادگرفتنش اسون نیست اگر که اصلا یادگرفتنی باشه نه اکتسابی.

- فرد با سیاست اصولا انرژی زیادی رو می گذاره برای پنهان کاری که برخی موارد می تونه مسایل ساده رو تبدیل به معماهای پیچیده کنه.

- و از همه بدتر این روش کمکی به تغییر فرهنگی که فرد باهاش مطابقت نداره نمی کنه،‌ چون پنهان کاری منجر به شکسته شدن کلیشه ها و تبوهای مرتبط با فرهنگ نمیشه.

و اما در کنار این سایست کاری اصولا فردی که بدون سیاست بر ضد یک ارزش اخلاقی عمل کنه با انگ بی عرضگی و ساده لوحی مواجه می شه و باید عواقب این امر رو که می تونه شامل شایعه ها و قضاوت های بی مورد باشه بپذیره.

به عنوان فردی که تو زندگیم اکثرا جزو دسته دوم بودم زیاد با این انگ ها مواجه شدم،‌شاید به همین دلیل هم بوده که از ادم های با سیاست حداقل در مقام دوست گریزانم. ولی تجربه این چند ساله عمر و خصوصا این سال های خارج ار ایران راه دیگه ای پیش روم گذاشته:

من فکر می کنم بهتره به جای پنهان کاری و فراهم کردن خرسندی دیگران، آزادانه رفتار کرد و در مقابل کسانی که به خودشون اجازه دخالت و قضاوت تو اموری که بهشون مربوط نیست رو می دن یا سکوت و بی توجهی کرد و یا برخورد. این روش انرژی کمتری از فرد می گیره به علاوه اینکه کم کم قبح رفتار کردن متفاوت با ارزش یا اخلاق تعریف شده رو هم از بین می بره. 

من فکر می کنم تو شرایط فرهنگی امروز ایران به این تیپ تبو شکنی ها خیلی بیشتر نیازه تا به سیاست بازی های گذشته.

/ 1 نظر / 35 بازدید
helen

سلامممممم ايول ادم يه همچين وبايي رو ميبينه از وب خودش نااميد ميشه[تعجب][گریه][ناراحت]